​​Influencer marketing v roce 2024: Kam se bude ubírat a jak držet krok s trendy?

Influencer marketing je extrémně proměnlivý obor, ze své podstaty formovaný trendy na sociálních sítích, ovlivněný celebritami i technologickým vývojem. Podle odhadu společnosti Statista dosáhnou výdaje na reklamu na influencer trhu v roce 2024 až 35.09 miliard USD, a v následujících čtyřech letech se očekává průměrně 10% roční nárůst.
kruznice pruhledna

AI kam se podíváš

Umělá inteligence je skvělý nástroj, který usnadní práci agenturám i influencerům – pokud ho využijeme moudře. Na straně agentury dokáže AI analyzovat obsah, který influencer sdílí, zjistit, jestli například spolupracuje s konkurenční značkou, jestli neohrožuje brand safety, jakými tématy se influencer zabývá a jaké má publikum. A udělá to ve zlomku času, který by zabralo pečlivé manuální vyhodnocení. Sami ho ve WOO testujeme na celou řadu interních procesů.

 Influencerům může AI pomoci při úpravě obsahu, generování témat, vymýšlení popisků… ale není dobré na ni spoléhat příliš. Jestli umělé inteligenci zatím něco chybí, tak je to originalita. A přesně tu by značky od placených spoluprací měly očekávat.

Mikro, local, nano a niche a.k.a. na velikosti záleží a méně je někdy více

Menší influenceři jsou stále atraktivnější i pro velké značky, a to z několika důvodů. Mají většinou větší engagement, tedy věrné a zapálené publikum, užší a specifický okruh zájmů, který umožní přesnější cílení, a obvykle jsou i důvěryhodnější a autentičtější, protože – zkrátka a dobře – nepropagují kdeco. To je vidět i na českém trhu. Z vlastní zkušenosti víme, že velká jména a celebrity mívají bezpočet spoluprací napříč segmenty a je o to těžší potom pro značku v jejich feedu vystoupit z davu.

 Dlouhodobá partnerství vyhrávají u značek i (kvalitních!) influencerů

Proč? Protože doporučit už dávno nestačí, to víme všichni. A dlouhodobá spolupráce mezi značkou a influencerem je nejen uvěřitelnější než jednorázové doporučení, ale umožňuje budovat v rámci spolupráce určitý narativ, diverzifikovat typ příspěvků a informací v čase a udržet pozornost publika déle oproti jednorázovému promo postu. I pro influencera vypadá mnohem lépe, když určitému produktu věří natolik, že o něm mluví opakovaně, a nemění svoje preference na týdenní bázi. Mimochodem, i podle toho na první dobrou poznáte kvalitní tvůrce.

Vyplatí se dívat i mimo Instagram

Přestože je Instagram nejvýraznější působiště influencerů, bylo by krátkozraké se nedívat i jinde. Nabízí se samozřejmě TikTok, jehož publiku dominuje Gen Z a zbytek tvoří kategorie 25-34. Pokud cílíte na obvyklou skupinu 18-34, máte na TikToku jistý téměř 100% zásah. Pořád je tu ale i Facebook a lidé nad 35 let. Ne, ti opravdu ještě nevymřeli. A pro značky, které chtějí oslovit čtyřicátníky a padesátníky je Facebook pořád velmi relevantní platforma. Mimo to přichází Meta i TikTok se stále novými modely monetizace formátů a možností spolupráce mezi tvůrci a značkami. Nejde o nic jiného než další způsoby, jak motivovat obě strany k tvorbě reklamního obsahu a zvyšovat při tom dosah i konverze. To se hodí, že?

Diverzifikace cílů a metrik

Influencer komunikace není dávno jenom nástroj k boostingu awareness. Co sledujeme už delší dobu i na českém trhu, je zařazení influencerů do různých fází nákupního funnelu a na různých touchpointech. V praxi to znamená, že dobře zvolený influencer může posloužit i k podpoře prodeje, a hlavně, že influencer není něco, co dodatečně přilepíte k hotové kampani, ale klidně její nosný element. Naše doporučení? Myslete na zapojení influencerů od začátku, plánujte kampaň tak, aby influenceři měli své jasné místo a funkci a nastavte si na základě toho i očekávání, cíle a v závislosti na nich také příslušné metriky.

Video content is the king

Videa mají dlouhodobě vyšší engagement než statický obsah a k jejich úspěchu přispívá i popularita platforem jako je TikTok nebo Instagarm Reels. Video obsah dokonce preferují i vyhledávače, protože zvyšuje návštěvnost webu. Jaký typ videí ale tvořit? Všeobecně vedou kratší formáty, nicméně pokud je obsah dostatečně zajímavý, shlédne divák i delší video, což potvrzuje nespočet populárních how-to’s a tutorials, funguje i chytlavý storyteling. Stručně řečeno, musíte mít co říct.

Kapitola sama pro sebe je pak kvalita videa. Ve všech trend reportech se skloňuje autenticita, která nepochybně je naprosto zásadní složkou influencer komunikace. To ale neznamená že autentický = amatérský, nebo prostě hnusný. S rozvojem oboru se nároky na kvalitu zvyšují a výstupy podle toho taky vypadají. I u našich klientů vidíme, že hezčí, nápaditější výstupy vykazují obvykle lepší čísla. Tady můžete vidět několik povedených ukázat z loňského roku:

https://www.instagram.com/reel/Cvr4b5cvvfk/

https://www.instagram.com/p/Cp47n5gjuqK/

https://www.instagram.com/reel/Cp24K2GDQJf/

https://www.instagram.com/p/C0ermRnoyhO/ 

  

Co si z toho odnést? Spolupráce s influencery může značce velmi dobře posloužit, dodat relevanci a autenticitu. S tím, jak se trh vyvíjí a roste, je ale potřeba o influencerech uvažovat v kontextu ostatní komunikace, dobře plánovat a dobře měřit. A nebát se občas rychle zareagovat a svézt se na vlně některého z moha trendů. Sledujeme je pro vás.

 

Další články z blogu

2. června 2024

Zanechte nám své jméno a email pro odběr skvělého woosletteru!