10 kroků k vytvoření kvalitního video contentu na social nejen pro influencery

Krátká videa vládnou sociálním sítím. Každý je sleduje a každý je může vytvářet. Jen na Facebooku zhlédnou uživatelé 8 miliard videí denně a to už nám něco o jejich popularitě vypovídá. Jak můžu jako influencer nebo tvůrce obsahu vytvořit video na sociální sítě s dostatečně kvalitním contentem, který sledující ve feedu nepřeskočí?
kruznice pruhledna

Základem kvalitního videa je znalost cílové skupiny. Pokud víte, pro koho je vaše video určené, jste schopni zaujmout. Dále si musíte stanovit cíl, kterého chcete vaším obsahem dosáhnout. Video vypadá jinak, pokud je na rozšíření povědomí o produktu nebo vyloženě hardsellové, například s využitím promo kódu.  Znalost přesného umístění a timing jsou také nedílnou součástí plánování kvalitního videa. Pokud znáte všechny tyto metriky, bude se vám kreativní obsah vytvářet mnohem snadněji a zaujme přesně to publikum, které potřebujete.

Všichni jsme už viděli mnoho nepovedených videí, a proto vám shrnu deset kroků, jak předejít umístění vašeho videa na @cringefluenceri.

1. První vteřiny jsou nejdůležitější

Upoutejte divákovu pozornost hned. Žádné zdlouhavé začátky. Nebojte se rychlých střihů. 33 % uživatelů vypne video po 30 sekundách. V době popularity TikTok videí a IG Stories potřebujeme diváka zaujmout opravdu v prvních vteřinách. Nebojte se rychlých prostřihů.

2. ,,Thumbnail” a copy ještě důležitější

Zaměřte se na miniaturu, která se divákovi zobrazí před spuštěním videa. Koukněte na ukázky níže, které jsou opravdu povedené a obě kampaně měly velký úspěch. V prvním ukazujeme hned na začátku videa informaci, která bývá obvykle na konci. Už to přitáhne divákovu pozornost a video si pustí. Ve druhém případě nás (převážně ženy) otázka ,,Do we limit girls?” musí přimět ke spuštění videa. Video mělo po několika měsících 90 milionů zhlédnutí. Bylo to právě díky těmto poutavým textům?

 

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=QwsPaofFGx4

 

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=XjJQBjWYDTs

 

3. Najděte ty správné nástroje

Určitě neplatí, že dobré video pro sociální sítě musíte natočit profesionální kamerou a následně sestříhat a upravit ve studiu na špičkovém počítači s filmařským softwarem. V dnešní době to zvládnete s trochou cviku celé na smartphonu nebo tabletu. I pokročilou postprodukci zvládnete v aplikacích za pár desítek korun. Jsou jich spousty, uvádím několik doporučení:

• Over (https://madewithover.com/)

• Unfold (https://unfoldstori.es/)

• Storyluxe (https://www.instagram.com/storyluxe/?hl=en)

• Storyboost/Seen (https://apps.apple.com/us/app/storyboost-stories-maker/ id1462607876)

• Canva (https://www.canva.com/) – skvělá na miniatury

4. Buďte autentičtí

Vizuálně i obsahově by měla být videa autentická. A to zejména videa influencerů ve spolupráci se značkami. Rozmýšlejte, jaké značky jsou pro vás relevantní a budou vypadat přirozeně. Ideální je, pokud je již používáte a máte k nim vztah.

5. Pracujte s textem

75 % videí konzumujeme na mobilech, proto počítejte s tím, že fanoušci se na videa mnohdy dívají bez zvuku. Texty ve videu na feedu usnadňují pochopení a můžete jimi doplnit informace, co z videa nejsou patrné.

6. Nebojte se grafiky

Podobně jako text, doplní vaše video animovaná grafika. Ať už citlivý branding nebo doplňující symboly a animované piktogramy oživí a zatraktivní video.

 7. Zaměřte se na jedno sdělení

Netočíte film, ale krátké video. Video by mělo být srozumitelné a přehledné, aby divák ihned věděl, co se dozví. Nezahlcujte ho zbytečnostmi.

8. Zapojte diváka

Pokud pracujete na IG Stories, utvořte ho interaktivní a vyzvěte diváky k nějaké akci. Reakce zvyšují dosah vašich příspěvků. V každém videu by nemělo chybět CTA (call to action) – přidejte odkaz (swipe up), položte otázku, vložte anketu. Pokud chcete dostat zákazníka na konkrétní web nebo e-shop, nesmí chybět link. Pokud pracujete na Instagramu, nezapomínejte na #hashtagy. Podívejte se do naší case study pro Philips #zanormalnikabinky na našem webu, je tam hezký příklad, jak jsme publikum zapojili my.

9. Nepřežeňte to

Všeho s mírou. Nezapomínejte, že grafika by měla video doplnit, ne upozadit. Nepřehánějte to ani s množstvím videí a vytvářejte ho jen tehdy, pokud v něm máte co sdělit.

10. Inspirujte se, experimentujte, objevujte

Podívejte se, jak to dělají ostatní. Nebojte se zkoušet nové věci. Sledujte nejnovější trendy. Aktuálně Instagram uvádí v ČR Reels, vyzkoušejte, jestli budou fungovat i pro vás. Pokud ,,půjdete s dobou” a budete inspirací pro vaše sledující, dlouhodobě si je udržíte.

Doporučení na závěr

Na začátku je tedy důležité určit si formát videa, který chcete natočit. Nezapomínejte, že Instagram se ve smartphonech neotáčí na šířku. 86 % uživatelů drží svůj telefon vertikálně, proto Instagram doporučuje dělat raději vertikální videa.  Nezapomeňte na vytvoření dostatku místa ve vašem smartphonu. Pro nerušené nahrávání si zapněte do not disturb mode. Připravte si stativ a zapněte kameru, nikdy nenatáčejte v samotných aplikacích, protože videa ztrácí kvalitu. Uzamkněte expozici, to umožní blokování nastavených hodnot bez ohledu na změny jasu, které na scéně nastanou. Nikdy ”nezoomujte”, jinak bude video rozpixelované. Raději umístěte stativ se smartphonem co nejblíž k expozici.

Zdroj: https://www.wyzowl.com/video-marketing-statistics-2020/

 

 

Pokud dodržíte naše doporučení, věřím, že budeme všichni shlížet jen na kvalitní video content. 🙂

Další články z blogu

2. června 2024

Zanechte nám své jméno a email pro odběr skvělého woosletteru!