|

4 neurotesty, 215 respondentů a měření 18 reklam

Podívejte se na výsledky prvního neuro testu (testu podvědomí) na téma influencer marketingu v Česku a širokém okolí. Ten realizovala pro nás a konferenci Influcon výzkumná agentura Confess.

JAKÝ BYL CÍL NEURO TESTU?

Srovnat vliv na naše podvědomí u televizního image spotu s influencer výstupem propagujícím stejný produkt.

CO JE TO TEN NEURO TEST?

Neurovýzkum jako obor vychází z faktu, že 95 % rozhodnutí člověk dělá intuitivně a podvědomě, jen 5 % je racionálních. Běžné nákupy spadnou do těch podvědomých 95 %, což je velká slabina běžných marketingových výzkumů. Neurovýzkum právě tento nedostatek řeší a měří okamžité reakce lidského těla. Konkrétně intenzitu a tonalitu emocí a takzvanou podvědomou aktivaci. 

V RÁMCI MĚŘENÍ SLEDUJEME

🧠  EMOCE pomocí EEG, které monitoruje reakce mozku v průběhu sledování reelu reklam a videí.
🧠 AKTIVACI pomocí sledování elektrodermální aktivity kůže – indikuje pozornost a podvědomou relevanci – indikuje podvědomý zájem o nabídku.
🧠 OČNÍ KAMERU, která monitoruje, kam se člověk v průběhu sledování videa dívá.

JAKÉ ZNAČKY A LIDI JSME TESTOVALI

V osmnácti testovaných reklamách se objevily značky jako Studentská pečeť, Notino, HBO Max, Toyota nebo M&S.

Testovali jsme osobnosti jako Nikol Leigteb, Leoš Mareš, Eva Samková, Matěj Ruppert, Pokáč nebo Barbora Strýcová.

V publiku respondentů se nacházeli zástupci široké cílové skupiny. 18-35 let, 30-45 let a 30-60 let, celkem 215 respondentů.

KONKRÉTNÍ UKÁZKY ČÍSEL

Nikol Leitgeb si dokáže získat pozornost nejmladší cílové skupiny a potenciálně ji motivovat k nákupu lépe než televize, zatímco u respondentů 25-45 let vzbuzuje víc emocí.

Samotný Leoš Mareš u svých fanoušků dokázal v reklamě na HBO Max získat 189 % podvědomé aktivace televizní reklamy.

JE CÍL KAMPANĚ BRAND AWARENESS NEBO PERFORMANCE?

Zatímco emoce ovlivňují zapamatováníbrand image, podvědomá aktivace předvídá schopnost reklamy přimět diváka k akci. Pokud nastane ve spojení se značkou nebo benefitem, tak signalizuje i podvědomý zájem nakoupit. Její nadprůměrné hodnoty jsou přitom společné reklamám, které se umisťují v soutěži Effie právě proto, že tyhle reklamy výrazně motivují k prodeji. Tak teď už víte jak na to! 😎

PÍSNIČKA OD POKÁČE VZBUZUJE EMOCE

Písnička od Pokáče u mladých, tzn. 18-30 let, prodávala zhruba stejně jako televizní spot, emoce ale vyvolala o polovinu silnější. Vítej, zapomatovatelnost značky! Od teď budou mladí jíst už jen Studentskou pečeť. 😈

play Play Video

VÝSLEDKY INFLUENCER VS. KLASICKÁ REKLAMA U CÍLOVKY 18-35 LET

PODVĚDOMÁ AKTIVACE LEOŠ M.

189 %

PODVĚDOMÁ AKTIVACE NIKOL L.

140 %

PODVĚDOMÁ AKTIVACE EWA F.

129 %

PROČ JSOU VÝSLEDKY CÍLOVKY LEOŠE NEJRELEVANTNĚJŠÍ?

V rámci influencer kampaní totiž vždy cílíte na publikum daného influencera, nikoli celoplošně a to je právě jedna z výhod influencer marketingu. Aktuálně navyšujeme počet respondentů pro jednotlivé influencery. Více informací najdete v článku zde.

NA ZÁVĚR

Studie celkem jednoznačně ukázala, že cílová skupina 18-35 let reaguje na výstupy influencerů lépe než na klasickou televizní reklamu. Prezentovaná čísla by pravděpodobně byla ještě vyšší, kdyby bylo možné pro každého influencera testovat jeho vlastní followery. Mrkněte na další case study, i kampaň na čistící prostředky může mít nadprůměrné výsledky.

CHCETE OTESTOVAT, JESTLI ČÍSLA NELŽOU?

Tento výzkum byl pro obor influencer marketingu zásadní. Ověřilo se, že funguje a dává smysl, tak neváhejte a ozkoušejte ho i u své značky.

Dejte nám vědět! Obratem se vám ozveme.

+420 732 616 864

Petr Srna, CEO

kruznice pruhledna